Čo je TČM?

Tradičná čínska medicína (TČM) vznikla v starovekej Číne a v priebehu tisícky rokov sa vyvíjala. Využíva rôzne alternatívne postupy na liečbu alebo prevenciu zdravotných problémov.

TČM zahŕňa veľa rôznych postupov – akupunktúru, moxovanie (prehrievanie akupunktúrnych bodov alebo určitých miest na tele moxovacími cigarami, kužeľmi, horúcou ihlou), čínsku bylinnú medicínu, TUI NA (čínsku tlakovú meridiánovú akupresúrnu masáž), diétnu liečbu, TAI CHI a QI GONG (cvičenia, ktoré kombinujú pohyby alebo držanie tela, s koordinovaným dýchaním a duševným sústredením). TČM má korene v antickej filozofii taoizmu a je staršia viac ako 2500 rokov. Tradičné systémy medicíny existujú aj v iných krajinách východnej a južnej Ázie. Niektoré z týchto systémov boli ovplyvnené TČM a v niektorých ohľadoch sú si podobné, ale každý z nich má vlastné charakteristické rysy.

TČM používa celý rad techník v snahe podporovať zdravie a liečiť chorobu. Najčastejšie používané prístupy zahŕňajú čínsku bylinnú medicínu, akupunktúru, a TAI CHI.

• Čínska bylinná medicína opisuje tisíce liečivých látok – hlavne z rastlín, ale aj z niektorých minerálov a živočíšnych produktov. Používa rôzne časti rastlín, ako sú listy, korene, stonky, kvety a semená. Byliny sú často kombinované a podávané vo forme čaju, kapsúl, kvapalných výťažkov, granúl alebo práškov.

• Akupunktúra je rad postupov na stimuláciu špecifických bodov na tele pomocou rôznych techník. Akupunktúrna techniku, ktorá bola najčastejšie vedecky študovaná, zahŕňa prenikanie tenkých, tuhých, kovových ihiel do kože, ktoré sú následne manipulované rukami alebo elektrickou stimuláciou.

• Tai chi je stáročia staré cvičenie mysle a tela. Ide o jemné, takmer tanečné pohyby spojené s duševným sústredením, dýchaním a relaxáciou.